FFS - príprava rukopisu

 

1. Podmienky publikovania vo FFS

zameranie článkov

FFS je časopis zameraný na publikovanie predovšetkým výsledkov primárneho vedeckého výskumu. Uvítame rukopisy zo všetkých zoologických oblastí alebo z interdisciplinárnych oblastí, ktoré sú príspevkom k vedeckému poznaniu fauny, ekológie, evolúcie, taxonoómie, diverzity, bionómie živočíchov a prvokov a zoogeografie v karpatskej a panónskej oblasti.

Okrem toho je možné publikovať príspevky:

V časopise nie je možné publikovať:

Jazyk príspevkov

Články sú publikované v zrozumiteľnej a gramaticky správnej písomnej forme slovenčiny, češtiny a angličtiny (abstrakt je vždy v anglickom jazyku). Editori a recenzenti nie sú zodpovední za gramatické a štylistické opravy rukopisu, takže práca by mala byť po jazykovej stránke kvalitne pripravená už v momente podávania rukopisu. Práce nespĺňajúce jazokový štandard môžu byť odmietnuté. Ak je jazykový štýl článku ťažšie pochopiteľný alebo obsahuje veľa chýb, redakcia môže odporučiť autrovi nezávislú edičnú pomoc.

Autor by mal pred odovzdaním rukopisu písaného v cudzom jazyku využiť pomoc jazykových korektorov (je to plne na jheo zodpovednosti pripraviť rukopis vo vyhovujúcej podobe).

 

Výsledky nesmú byť už publikované na inom mieste

FFS neakceptuje na publikovanie štúdie, ktoré už boli publikované (či už celé alebo po častiach) v inej recenzovanej literatúre.

Všetky obrázky v rukopise by mali byť origiinály a nemali by byť publikované inde.

Štúie publikované v kvalifikačných prácach a prednesené na konferenciách môžu byť akceptované.

 

Creative Coomons a voľná kultúrna licencia

Pre všetky publikované obrázky a fotografie platí Creative Commons Attribution License (CCAL), ktorá umožňuje ich slobodné používanie. Nepoužívajte v rukopisoch obrázky a fotografie, ktoré chráni copyright pokiaľ nemáte písomný súhlas vlastníka autorských právna ich použitie v rámci  CCAL licencie.

 

2. Formálne náležitosti

Ak pripravujete rukopis v anglickom jazyku, postupujte podľa smerníc v angličtine.

Všetky podané rukopisy sa skladajú z dvoch typov súborov:

Autori môžu podať textovú časť rukopisu v súbore MS Word (as .doc or .docx) alebo vo formáte RTF, prípadne TXT. Súbor PDF nebude akceptovaný.

Ak rukopis obsahuje rovnice, treba zabezpečiť, aby sa dali editovať (nesmú byť vložené ako obraz).

Spôsob prípravy tabuliek a ilustrácií je opísaný nižšie.

Editori majú právo urobiť drobné zmeny v rukopis v súlade s inštrukciami bez schválenia autormi.

 

Pomenovanie súborov

FFS odporúča pomenovať súbory rukopisu priezviskom prvého autora a označením obsahu súboru (napr. "Pastorális-text.docx", "Oboňa-Figure-1.tif", "Varga-Table1.xlsx").

 

Biologické menoslovie

Používanie mien na akejkoľvek taxonomickej úrovni sa musí riadiť zásadami podľa aktuálnej verzie Medzinárodného kódu zoologickej nomenklatúry. Odporúčame používať menoslovie a klasifikačný systém podľa Fauna Europaea, použitie iným mien treba vysvetliť v kapitole Diskusia.

Mená úrovne rodu a nižších úrovní treba písač kurzívou, autorov a rok opisu taxónu treba uviesť pri prvom uvedení taxónu v texte, napr. Scythris buszkoi Baran, 2004 (autorov nepíšte kapitálkami a oddeľte ich od roku čiarkou). Mená aitorov sa v zoologickej literatúra neskracujú, napr. "L., 1758" nie je správne.

If the manuscript contains the table where all species are listed, list authors and year of description there instead of text.

 

Geographické súradnice

Na publikovanie budú prijaté len rukopisy, v ktorých sú súradnice uvedené vo World Geodetic System WGS 84. Geografické súradnice musia byť v štandardnom formáte (napr., v desatinách stupňa alebo v stupňoch, minútach a sekundách; DD MM SS, DD MM,MMM alebo DD,DDDDD).

Všetky súradnice musia byť v rovnakej sústave a formáte, bez medzier medzi číslami (napr., 38°57’56.4”N, 95°13’35.9”W; sústava = WGS84). Treba uviesť sústavu geografických súradníc, nakoľko rovnaké súradnice v rôznych sústavách vedú k odlišnému miestu.

 

Dátumy

Dátumy treba uvádzať jednotkým spúsobom nasledovne: D. M. YYYY, takže 17. jún 2012 bude uvedený ako "17. 6. 2011" (ale nie 17. 06. 2012 alebo 17. VI. 2012). Medzi dňom, mesiacom a rokom treba dať medzeru, za dňom a mesiacom sa dáva bodka.

 

Matematické značky a symboly

 

Jednotky a skratky mier

Používajte jednotky SI a v tabuľkách, obrázkoch uvádzajte len štandardné skratky.

 

Štatistické skratky

 

Symboly a špeciálne znaky

V rukopise by mali byť použité len znaky Unicode.

Je niekoľko alternatív, ako možno napísať niektoré symboly, ale:

Vtejto tabuľke nájdete pomôcku, ako písať znaky a symboly, ktoré nie sú na klávesnici:

znak význam Alt + čislo Unicode Alt–x
± plus–mínus 241 00B1
× násobenie   00D7
÷ delenie 0177 00F7
° stupeň
(teplota, súradnice, uhol...)
0176 00B0
µ mikro 0181 or 230 00B5
samica 12 2640
samec 11 2642
promile 0137 2030
nekonečno   221E
right single quotation mark;
use as "minute" in coordinates
0146 2019
right double quotation mark;
use as "second" in coordinates
0148 201D
left single quotation mark 0145 2018
left double quotation mark 0147 201C

If submitted manuscript contains any inapropriate symbols, it will be returned for adjustments.

 

Citovanie zdrojov

Všetky citácie uvedené v článku musia byť uvedené v kapitole Literatúra a aj každá položka v zozname musí byť zmienenná v texte.

Citácie v texte treba písať Kapitálkami, napríklad:

Multiple references should be cited as (Smith 2000; Smith & Jones 2002; Jones et al. 2001). References published in the same year by more then two authors and containing the same first author’s surnames should be differentiated as follows: ‘Smith et al. (2000a)’, ‘Smith et al. (2000b)’. In the references list, the same convention (letters a, b, c, etc.) should be used. Use chronological order for in–text citations.

Nabádame autorov, aby aplikovali zásady vhodného citovania v taxonómii: the authors who want their citations of taxonomic names to be considered as references (and consequently to appear in the references list) should formally cite the taxonomic papers where they originate in their articles.

Mention, there is no letter in italics in citations, e.g., "(Smith 2001a,b)" or "Smith et al. 2012".

Information about the chapter References is below.

 

Čísla

Ak veta zašína číslovkou, treba ju uviesť v slovnej podobe (napr. "Dvadsať druhov…").

Používajte arabské číslice:

Štvorciferné čísla by nemali byť rozdelené medzerou (napr. 5280).

Čísla s viac ako štyrmi ciframi by mali byť v slovenskom texte rozdelené nedeliteľnou medzerou (napr. 15 280) ale v anglickom texte čiarkou (napr. 15,280).

Čislovaný zoznam v texte treba treba uzavrieť zátvorkami; napr. (1), (2), (3); ale nie 1), 2), 3).

 

3. Štruktúra rukopisu

Vo FFS je možné publikovať príspevky bez ohľadu na ich dĺžku (nie sú žiadne obmedzenia v počte slov alebo príloh), nabádame však autorov, aby ich text bol stručný, hutný a čitateľný.

Rukopis by mal mať nasledné časti:

Članký možno v prípade potreby usporiadať aj iným spôsobom.

Obrázky sa nevkladajú do textového súboru rukopisu. Každý obrázok treba odovzdať ako samostatný grafický súbor, návod ako pripravovať obrázky je nižšie.

Používajte čo najmenej skratiek, vysvetlite ich prip rvom použití v texte. Neštandardné skratky používajte len ak sa v texte objavia minimálne tri krát.

Rukopisy pripravované v anglickom jazyku treba upraviť podľa anglickej verzie návodu a dôrazom na odlišnosti používania interpunkcie a ďalších špecifických požiadaviek. Vhodná je kontrola anglickej gramatiky a štýlu človekom, ktorý má angličtinu ako materský jazyk.

 

4. Príprava štandardných častí rukopisu

V rukopise nie je vyžadvaný špecifický font ani veľkosť písma (okrem textu v obrázkoch), ale odporúčame vhodný serifový font veľkosti 12 bodov (e.g. Cambria, Times, Georgia).

Ak používate symboly zo špeciálnych fontov, zlúčte ich s textovým súborom (nastavenie Vlastnosti v programe MS Word).

Kurzívu používajte výlučne pri menách taxónov rodu a nižších úrovní.

Vypnite automaticke delenie slov vo svojom textovom procesore.

 

Nadpis

Plný názov práce by mal mať menej ako 150 písmen. It should be specific, descriptive, concise, and comprehensible to readers outside the subject field. Avoid abbreviations if possible. Where appropriate, authors should include the species or higher taxon name. Do not include authors and year of taxon description in the title (except of taxonomic revision, species descriptions etc.).

V nadpise taxonomických a faunistických prác by mala byť zahrnutá informácia taxóne vyšej úrovne, napr. "Moths (Lepidoptera, Momphidae) from Western Carpathians".

Skrátený anglický nadpis (do 50 písmen) bude uvedený v záhlaví PDF súboru. V rukopise uveďte len nadpis v plnom znení; skrátený nadpis vložte do on-line formulára pri podávaní rukopisu.

Pri príspevkoch písaných v slovenskom a českom jazyku bude treba v online registričnaom formulári vložiť aj anglický nadpis zhodný so slovenským/českým.

 

Autori a ich pracovisko (adresa)

All author names should be listed in the following order:

Each author should list an associated department, university, or organisational affiliation and its location, including city, zip code, state/province (if applicable), and country.

All researchers, who qualified to authorship by e.g., influencing the conception and design of the work, data acquisition, or analysis and interpretation of data should be listed. Those who contributed to the work but do not qualify for authorship should be listed in the acknowledgments.

One author should be designated as the corresponding author.

Corresponding author should inform coauthors about the manuscript prior to its submission (to avoid unintended double–publishing).

 

Abstrakt

Abstrakt musí byť napísaný v zrozumiteľnej a gramaticky správnej angličtine. Treba pritom dať pozor na odlišnosti v používaní desatinných bodiek, úvodzoviek a pod.

The abstract should:

Abstracts should not include:

 

Key Words

Kľúčové slová sú v angličtine, mená taxónov v odbornej terminológii, regionálne geografické termíny netreba prekladať. V kľúčových slovách treba každé slovo alebo frázu oddeliť bodkočiarkou, nepoužívajte poťiatočné veľké písmená

 

Úvod

Úvod by mal:

 

Materiál a Metódy

This section should provide enough detail to allow suitably skilled investigators to fully replicate your study.

Specific information and/or protocols for new methods should be included in detail. If materials, methods, and protocols are well established, authors may cite articles where those protocols are described in detail, but the submission should include sufficient information to be understood independent of these references.

Detailed information on the research sites should include name of sites, geographic coordinates (or mapping grid squares of DFS et least), and orographic units.

Dates of sampling should be listed.

Observational and field studies which require permits and approvals (e.g. research at protected areas or of protected species) for the work should should include the full name of the authority that approved the study. If permits were required for any aspect of the work, details should be given of all permits that were obtained, including the full name of the issuing authority. This should be accompanied by the following statement: "All necessary permits were obtained for the described study, which complied with all relevant regulations.". If no permits were required, please include the following statement: "No permits were required for the described study, which complied with all relevant regulations.".

 

Výsledky, Diskusia (prípadne aj závery)

These sections may all be separate, or may be combined to create a mixed Results and Discussion section. These sections may be further divided into subsections, each with a concise subheading, as appropriate.

These sections have no word limit, but the language should be clear and concise.

Together, these sections should describe the results, the interpretation of these results, and the conclusions that can be drawn. Authors should explain how the results relate to the hypothesis presented as the basis of the study and provide a succinct explanation of the implications of the findings, particularly in relation to previous related studies and potential future directions for research.

Redundancy of data should be avoided.

The Discussion will consider the findings of the paper in the context of the wider literature and indicates progress made within the field.

 

Poďakovanie

People who contributed to the work but do not fit the criteria of authorship (see above) should be listed in the acknowledgments, along with their contributions. You must ensure that anyone named in the acknowledgments agrees to being so named.

Use initials instead of first names for individuals.

Funding sources may be included in the acknowledgments.

 

Literatúra

All citation mentioned in the article must be listed in the chapter References and vice versa, all listed references must appear in the text.

Only published or accepted manuscripts should be included in the reference list. Manuscripts that have been submitted but not yet accepted should not be cited (mention them as "personal communication" or "unpublished data" in hte text).

References must be listed at the end of the manuscript and sorted alphabetically.

You can use a style sheet of FFS reference style in style if you use the Reference manager software.

Proper formatting of the references is crucial, manuscripts not applying this style will be rejected.

Generally:

Examples of references are shown below:

 

Komentáre k obrázkom

Figure legends should be placed after the References in your manuscript. Figure legends should describe the key messages of a figure.

Legends should have a short title of 15 words or less. The full legend should have a description of the figure and allow readers to understand the figure without referring to the text. The legend itself should be succinct, avoid lengthy descriptions of methods, and define all non–standard symbols and abbreviations.

 

Tabuľky

Tables should be included at the end of the manuscript.

All tables should have a concise title. Footnotes can be used to explain abbreviations. Citations should be indicated using the same style as outlined above.

Tables occupying more than one printed page should be avoided, if possible.

Larger tables (more then 5 × 5 cells) should be submitted as separate files in formats of MS Excel.

Title and Footnotes

Each table needs a concise title of no more than one sentence, placed above the table with the table number (e.g., Table 1). The legend should be placed as separate sentence between the table title and the table body. Footnotes may be used to explain abbreviations.

Tables with varying numbers of columns should be divided and renumbered as separate tables.

In the published version, tables will be formatted in FFS own style (including alternate row shading, data aligning in cells, borders etc.) so any format of tables applied by authors in manuscripts will be removed.

Tables must:

Tables must not:

If submitted table contains any of these elements, it will be returned for adjustments.

 

5. Obrázky

Figures should not be included in the manuscript text file, but submitted in separate graphic files instead.

Titles and legends (captions) for figures should be included in the main article file after the references but before tables, not as part of the figure files themselves.

Do not include author names or the article title within the figure files. Instead, list the following information for each figure at the end of the article file:

Recommended graphics software

Several graphics software packages are available to help you create, improve and compose a high–quality graphics:

Figures like charts, graphs, or histograms generated from cell data created in MS Excel should be submited with all data in file. Other than creating charts, graphs, or histograms, Excel should be only be used to make tables (see Table Guidelines for more information on formatting tables).

MS Paint does not create files at higher than 96ppi resolution, so we strongly recommend that you never use it in creating your figures.

 

Príprava obrázkov

Veľkosť (rozlíšenie) obrázkov

Figures for publication will be sized to fit 1 or 2 columns of the final printable PDF of the article (7,8 or 16 cm). Please follow the sizing recommendations below for your original submission to create high–quality, appropriately sized figures. See table below for sizing information of figures for articles (at resolution of 300 DPI):

  cm pixels
Width for 1–column figures 7,8 922
Width for 2–column figures 16 189
Height maximum for all figures 25,2 2977
 

Typy súborov s obrázkami

Multimedia files will be rejected.

 

6. INé typy publikácií

Články o softvéri

Manuscripts describing software should provide full details of the algorithms designed.

Describe any dependencies on commercial products or operating system. Include details of the supplied test data and explain how to install and run the software.

A brief description of enhancements made in the major releases of the software may also be given.

Authors should provide a direct link to the deposited software from within the paper.

 

Články o databázach

For descriptions of databases, provide details about how the data were curated, as well as plans for long–term database maintenance, growth, and stability.

Authors should provide a direct link to the database hosting site from within the paper.

 

Nové taxóny živočíchov a prvokov

For proper registration of a new zoological taxon, we require two specific statements to be included in your manuscript.

In the Results section, the globally unique identifier (GUID), currently in the form of a Life Science Identifier (LSID), should be listed under the new species name, for example:

Authors are required to register newly described taxon in Zoobank according to recent amendments of ICZN.

Please also insert the following text into the Methods section, in a sub–section to be called "Nomenclatural Acts":
"The electronic edition of this article conforms to the requirements of the amended International Code of Zoological Nomenclature, and hence the new names contained herein are available under that Code from the electronic edition of this article. This published work and the nomenclatural acts it contains have been registered in ZooBank, the online registration system for the ICZN. The ZooBank LSIDs (Life Science Identifiers) can be resolved and the associated information viewed through any standard web browser by appending the LSID to the prefix "http://zoobank.org". The LSID for this publication is: urn:lsid:zoobank.org:pub: XXXXXXX. The electronic edition of this work was published in a journal with an ISSN, and has been archived and is available from the following digital repositories: DFS [author to insert any additional repositories]." All articles published in FFS are deposited also in the Databank of Slovak Fauna (DFS).

Descriptions and redescriptions of taxa should be concise and uniform throughout the paper. Use standardized abbreviations in the text: gen. nov., sp. nov., ssp. nov., syn. nov., comb. nov., stat. nov., stat. restit.

Type material deposition should be specified.

 

Faunistické správy

Štruktúra faunistických správ, ktoré poskytujú informáciu o jednom alebo niekoľkých nálezoch jediného alebo viacerých druhov, môže byť redukovaná na nasledovné časti:

Faunistické správy by mali byť doplnené obrázkami dokladujúcimi nález.

 

7. Postup podania rukopisu

Rukopis pripravený podľa tohto návodu treba doručiť do redakcie prostredníctvom elektronického formulára na stránke www.ffs.sk a poslať na adresu ffs.sk@hotmail.com ako prílohu e-mailovej správy. Možno ho doručiť aj na väčšine digitálnych nosičov (DVD, CD, ZIP, CF, sD karta, USB kľúč).