Folia faunistica Slovaca (1996) 1: 1

Predhovor editora

Editorial

Dušan Matis

Katedra zoológie, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Komenského, Mlynská dolina, Bratislava [matis@fns.uniba.sk]

Vydané (published): 1996

 

Predhovor editora   Predložená publikácia vznikla ako výsledok vedeckého výskumu kolektívu pracovníkov zapojených do riešenia grantu č.1/1141 „Fauna Slovenska, jej genofond a jeho využitie“. Cieľom tohto grantu je postupne uzatvárať zhrňujúce poznatky o faune Slovenska do ucelenejších celkov tak, aby sa stali dobrým základom pre nasledujúce výskumy a zároveň poskytli východiskový materiál pre regionálny výskum a aj využitie týchto výsledkov v environmentálnej praxi. Tento výskum nadväzuje na výsledky faunistického výskumu urobených v minulých desaťročiach a zhrňuje ucelené poznatky o niektorých systematických skupinách ako sú: Ciliophora, Coleoptera, Lepidoptera, Hymenoptera, Aves. Poznatky faunistického výskumu sú nesporne základom výskumu spoločenstiev a od nich sa odvíjajúceho výskumu zameraného na prírodné zdroje v rámci udržateľného rozvoja spoločnosti. Aj rozvoj Slovenska a jeho hospodársky rast je závislý na ochrane prírodných zdrojov medzi ktoré s určitosťou patrí aj fauna. Veľká biodiverzita spoločenstiev živočíchov je základom bioindikácie zmien v životnom prostredí. Z toho vyplýva veľký význam poznania fauny pre environmentálny výskum a územné plánovanie.

Slovensko v európskom meradle je významným územím z hľadiska udržania biologickej stability celého stredoeurópskeho priestoru. Na našom území končí Karpatská sústava s typickou endemickou faunou, ktorá je vlastná nášmu územiu a spolu s rastlinnými spoločenstvami tvorí kostru ekologickej stability nášho územia. Preto štúdium fauny je bezpodmienečným základom pre ekologické štúdie, je základom poznatkov pre aplikované zoologické vedy s priamym dopadom pre lesníctvo, poľnohospodárstvo a aj zdravotníctvo.

Faunistický výskum Slovenska má dlhú tradíciu a Slovensko sa radí v poznaní fauny medzi popredné krajiny. Poznanie našej fauny, sledovanie jej zmien pod tlakom rozvoja spoločnosti je jednou zo základných úloh zoologických vied a aj budúcich generácií slovenských zoológov. Táto naša publikácia má byť základnou orientáciou v niektorých skupinách. Má slúžiť nielen odborníkom – zoológom, ale aj ostatným záujemcom o slovenskú faunu, ale predovšetkým všetkým tým, ktorí potrebujú seriózne podklady pre posudzovanie zmien životného prostredia a zaoberajú sa jeho manažmentom.

Autori sa domnievajú, že  výskum fauny Slovenska patrí medzi priority slovenskej zoologickej vedy.

Ďakujeme za podporu vydania tejto publikácie projektu Tempus Phare S_JEP 09175-96 „The New Approaches to Biodiversity Protection and Environmental Management“.