Folia faunistica Slovaca (1996) 1 (6): 76-80

Apionidae (Coleoptera, Curculionoidea) okolia Novej Sedlice (Bukovské vrchy)

Apionidae (Coleoptera: Curculionoidea) in environments of Nová Sedlica (Bukovské Vrchy Hills, Eastern Carpathians)

Milada Holecová1, Bogusław Petryszak2, Tomasz Skalski2, Grzegorz Paśnik2

1 Katedra zoológie, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Komenského, Mlynská dolina, Bratislava
2 Zakład zoologii i zoogeografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Ingardena 6, 30-060 Kraków

Vydané (published): 1996

Abstract

Weevils (Apionidae) were studied in the eastern part of the Bukovské vrchy hills in 1994 - 1996. During this period 46 species of Apionids were found. From among the habitats studied, field and forest road margins, hay mesophilous meadows and pastures were very rich, both with respect to the number of species and the number of individuals captured. Fewest species and individuals were captured in dry and swampy meadows, and in the stream tall-herb communities. The occurrence of Ceratapion armatum bound trophicaly to Centaurea jacea, of several xerothermophilous species (Squamapion atomarium, Squamapion oblivium, Squamapion hoffmanni, Squamapion flavimanum, Eutrichapion melancholicum, Protapion ruficrus) as well as of the rare species (Squamapio cineraceum and Nanophyes brevis) is most interesting from the faunistical point of view.

Key words

Apionidae, Coleoptera, Eastern Carpathians, Slovakia, faunistics

Úvod

V rámci výskumu CHKO a BR Východné Karpaty sme v rokoch 1994 - 1996 sledovali druhové zastúpenie nosáčikov čeľade Apionidae v okolí našej najvýchodnejšej obce Nová Sedlica. Uvedená lokalita leží v orografickom celku Bukovské vrchy, v nadmorskej výske 400 - 590 m n.m., vo štvorci DFS č. 6900.

Aj keď je toto územie nesmierne zaujímavé vzhľadom na prítomnosť mnohých východokarpatských druhov rastlín a živočíchov, po stránke koleopterologickej mu nebola venovaná dostatočná pozornosť. Sporadické faunistické údaje môžeme nájsť iba v starších prácach (ROUBAL, 1941; HAVELKA, 1965; HLISNIKOVSKÝ, 1965).

Predložená práca je prvou zo série našich štúdií venovaných nosáčikom slovenskej časti Východných Karpát.

Materiál a metódy

V priebehu trojročného výskumu sme uskutočnili na lokalitu exkurzie v dňoch: 24. - 27.5.1994, 1.6.1995, 16.-17.6.1996 (v tab. 1 sú uvedené iba roky). Študijný materiál sme získali prevažne metódou smykov z 12 charakteristických biotopov: A - kosené mezofilné lúky, B - suché lúky, C - podmáčané lúky, D - pastviny, E - otvorené okraje lesných a poľných ciest, medze a priekopy pri cestách, F - zárasty na okrajoch polí, G - ruderály, H - bylinný zárast pri potokoch, I - jelšové zárasty, J - vŕbovo - topoľové zárasty, K - hrabové lesy, L - eutrofické mokrade. 

Výsledky

Na sledovanom území sme zistili výskyt 46 druhov čeľade Apionidae (34% fauny Slovenska) (tab. 1). Zozbierali sme 931 jedincov. Druhovo najbohatšie boli biotopy: otvorené okraje lesných a poľných ciest (32 spp.), kosené mezofilné lúky (21 spp.) a pastviny (20 spp.). Najmenej druhov i jedincov sa vyskytovalo na suchých lúkach (5 spp.), podmáčaných lúkach (6 spp.) a v bylinnom záraste pri potokoch (6 spp.).

K druhom s najširšou ekologickou valenciou patrili Ischnopterapion loti, Eutrichapion viciae a Protapion gracilipes.

K faunisticky zaujímavým nálezom patrí zistený výskyt druhu Ceratapion armatum. Jedná sa o tretí, dosiaľ publikovaný údaj z územia Slovenska. Ako nový druh pre faunu Slovenska ho uvádza ŠTEKLOVÁ (1983) z Medzilaboriec (Laborecká vrchovina). Neskôr CUNEV et al. (1995) ho udáva z lokality Príbelce (Ipeľská kotlina). Tento druh bol jednotlivo smýkaný z porastov Centaurea jacea na biotopoch: kosené mezofilné lúky,
pastviny, vŕbovo - topoľové zárasty, hrabové lesy. Ďalej bol potvrdený výskyt viacerých teplomilných druhov: Squamapion atomarium, Squamapion hoffmanni, Squamapion oblivium, Squamapion flavimanum, Eutrichapion melancholicum, Protapion ruficrus.

K vzácnejším druhom patria tiež Squamapion cineraceum a Nanophyes brevis. Druh Protapion gracilipes sa vyskytuje v početných populáciách iba v najvýchodnejších oblastiach Slovenska.

 

Súhrn

Práca sa zaoberá štúdiom druhového zastúpenia nosáčikov čeľade Apionidae v okolí Novej Sedlice ležiacej vo východnej časti Bukovských vrchov. Počas trojročného výskumu na 12 charakteristických biotopoch sme zistili výskyt 46 druhov. Kvalitatívne i kvantitatívne najbohatšie boli cenózy otvorených okrajov lesných a poľných ciest, kosených mezofilných lúk a pastvín. Najmenej druhov i jedincov sa vyskytovalo na suchých, podmáčaných lúkach a v bylinnom záraste na brehoch potokov. Z faunistického hľadiska je zaujímavý zistený výskyt vzácnych druhov Ceratapion armatum, Squamapion cineraceum a Nanophyes brevis. Z teplomilných druhov sa vyskytovali Squamapion atomarium, Squamapion oblivium, Squamapion hoffmanni, Squamapion flavimanum, Eutrichapion melancholicum, Protapion ruficrus.

Výskum bol realizovaný v rámci projektu “Fauna Slovenska, jej genofond a jeho využitie” (grantová úloha č. 1/1141/94) a v rámci medzinárodnej spolupráce s pracovníkmi Uniwersytetu Jagiellońkiego v Krakówe.

Literatúra

CUNEV, J., MAJZLAN, O., OKÁLI, I., 1995: K poznaniu chrobákov (Coleoptera) Ipeľskej kotliny (južné Slovensko). Zbor. Slov. nár. Múz. Bratislava, Prír. Vedy, 41: 17-38.

HAVELKA, J., 1965: Příspěvek k poznání Coleopter Slovenska. 2. část. (Doplňky k Roubalovu katalogu Coleopter.) Zbor. Slov. nár. Múz. Bratislava, Prír. Vedy, 11: 55-106.

HLISNIKOVSKÝ, J., 1965: Beitrag zur Verbreitung der Arten der Gattung Apion Herbst in der ČSSR. Faun. Abh. Staatl. Mus. Tierkunde Dresden, 15: 191-230.

ROUBAL, J., 1941: Katalog Coleopter (brouků) Slovenska a Podkarpatské Rusi. III. Praha, Orbis, 363 s.

ŠTEKLOVÁ, M., 1983: Krátke faunistické správy. Coleoptera, Curculionidae. Biológia (Bratislava), 38: 617.